Aleksandria - co warto zobaczyć 5.0 out of 5 based on 1 votes.

Aleksandria

Aleksandria to drugie co do wielkości miasto w Egipcie, liczące ponad 3,5 mln mieszkańców. Leży nad brzegiem Morza Śródziemnego i jest kulturalną stolicą  kraju. W Aleksandrii mamy do wyboru wiele atrakcji turystycznych. Jest to ważny ośrodek przemysłowy, handlowy i naukowy, słynący z określenia Perła Morza Śródziemnego. Panujący w Aleksandrii klimat sprawia że pogoda w lato jest chłodniejsza a zimą łagodniejsza w porównaniu z innymi częściami Egiptu.

Wycieczki fakultatywne

Meczet Abu Al-Abbas

Jest to największy meczet w Aleksandrii. Zbudowany został w 1767 r. na cześć Abu Abbasa al-Mursiego, XIII wiecznego duchownego muzułmańskiego. Jasno kremową fasadę murów wieńczą cztery wielkie kopuły, strzeliste minarety. Wewnątrz znajduje się grobowiec Abu Abbasa.

Katakumby Kom el-Shoqafa

Katakumby to największy kompleks grobowy w Egipcie, stworzony do pochówku miejscowych ważnych rodzin. Katakumby składają się z trzech poziomów, najniższy z nich jest zalany i jest niedostępny dla zwiedzających. Ścienne malowidła zdradzają wpływy trzech kultur: Starożytnego Egiptu, Grecji i Cesarstwa rzymskiego.

Biblioteka Aleksandryjska

Zbudowany w 2002 r futurystycznie zaprojektowany obiekt przypominający dysk został wzniesiony dla upamiętnienia starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, która spłonęła w I wieku p.n.e. Wycieczka do biblioteki zawiera zwiedzanie czterech muzeów wchodzących w skład obiektu: poświęcone historii starożytnej, antycznym rękopisom, prezydentowi Egiptu Anwarowi Sadatowi i historii nauki.

Twierdza Kajtbaj

Twierdza położona na wyspie Faros. Do budowy fortecy wykorzystano materiał z ruin antycznej latarni morskiej. To właśnie w tym miejscu stała niegdyś latarnia morska na Faros, uważana za jeden z siedmiu cudów świata. Na terenie fortecy mieści się muzeum morskie.

Kolumna Pompejusza

Kolumna Pompejusza znajduje się na wzgórzu Rakotis, gdzie Aleksander Wielki założył Aleksandrię. Kolumna pełni rolę cokołu, na którym miał stanąć posag Pompejusza. Do dziś zachowała się tylko sama kolumna oraz dwa granitowe sfinksy.

Rzymski Amfiteatr

 

Amfiteatr Kom El-Dikka to pochodzący z II w n.e. marmurowy amfiteatr, który mógł pomieścić 750 osób. Cała powierzchnia amfiteatru pokryta była mozaiką, fragmenty które się zachowały dają przykład wielkiego kunsztu ówczesnych budowniczych.

Muzeum Narodowe w Aleksandrii

Jest to największe miejskie muzeum, na trzech poziomach mieszczą się eksponaty które przedstawiają historie miasta od starożytności do czasów współczesnych. Pierwszy poziom obejmuje okres faraonów, drugi panowanie grecko-rzymskie a ostatni jest poświęcony koptyjskiej Aleksandrii.

Muzeum Sztuki Grecko - Rzymskiej

W tym muzeum znajduje się największy w Egipcie zbiór eksponatów z okresu grecko-rzymskiego. Do cennych należy czarny granitowy posąg Apisa, posąg Serapisa, oraz kolekcja z Tangara składająca się z terakotowych rzeźb.


( 1 Vote ) 

Additional information