Pogoda w Egipcie w różnych miesiącach, aktualna temperatura w Egipcie 5.0 out of 5 based on 1 votes.

Pogoda w Egipcie

Pogoda w Egipcie podczas wakacji

Dominuje tu suchy klimat zwrotnikowy, ale pogoda w Egipcie jest bardzo zróżnicowana. Rejon delty Nilu jest bardziej umiarkowanie suchy. Dalej na północ na wybrzeżu to czysty klimat śródziemnomorski, zwany także podzwrotnikowym. Panują tam zwykle najniższe temperatury i jest tam jakby inna pogoda. Jest to kraj zróżnicowany klimatycznie i można znaleźć w nim cztery rodzaje klimatu. Wokół Aleksandrii dominuje klimat śródziemnomorski, umiarkowany wzdłuż Doliny Nilu, w rejonie Kairu półpustynny i pustynny na całym pozostałym obszarze. Jednym słowem pogoda jest słoneczna przez cały rok, a zachmurzenie występuje tylko zimą. Najlepszym okresem na wycieczkę do Egiptu jest późna wiosna w kurortach takich jak Hurghada czy Sharm el Sheikh albo Taba. Nie polecany jest wyjazd w Święta Wielkanocne lub Boże Narodzenie, ponieważ wszystkie miejscowości turystyczne są wtedy zapełnione do granic możliwości. Chyba że ktoś chciałby spędzić święta inaczej niż zwykle i nie przeszkadza mu ścisk i gwar.

Średnie temperatury

Temperatura w Egipcie
 Egipt temperatura w dzieńEgipt temperatura w nocyEgipt ile godzin słonecznychEgipt temperatura wody
Styczeń22188h18
Luty23198h19
Marzec24209h20
Kwiecień252110h21
Maj262211h22
Czerwiec282313h23
Lipiec282312h24
Sierpień272412h25
Wrzesień262311h24
Październik252210h23
Listopad24219h22
Grudzień23209h21

Zachmurzenie

Deszcze

Niezależnie od pory roku deszcz jest sporadycznym zjawiskiem, a prognoza pogody zwykle pokazuje słońce. Na południu, gdzie dominuje klimat pustynny opady należą do rzadkości i wynoszą zaledwie kilka milimetrów w przeciągu 2-3 lat.Pozostała część także nie obfituje w opady, których wysokość maksymalnie dochodzi do 100 mm. Na wybrzeżu opadów jest więcej, od 50 do 100 mm rocznie, a w okolicach Aleksandrii dochodzą do 200 mm. Jest to już obszar śródziemnomorski i klimat jest w tym rejonie bardziej umiarkowany. Własnie ze względu na zachmurzenie i deszcze, egipskie kurorty Morza Śródziemnego są zamykane na okres zimowy. Oczywiście wszystkie miejscowości położone nad Morzem Czerwonym są przygotowane na przyjazd turystów przez cały rok.

Burze piaskowe

Występują głownie w okresie od kwietnia do czerwca, co jest spowodowane obecnością wiatru chamsin. Wiatr ten niesie dużą ilość pyłu znad pustyń i wywołuje gwałtowne burze piaskowe. Chamsin jest różnie nazywany, inne jego lokalne nazwy to samum lub sirocco. Przyczyną burz piaskowych jest wtargnięcie chłodnego powietrza na ciepłe pustynne obszary, a gwałtowna różnica temperatur wywołuje gorący i silny chamsin. Wiatr ten w jest w stanie w krótkim czasie wznieść olbrzymie ilości pyłu i piasku. Klimatyczna mapa Egiptu odnotowuje okresowe występowanie burz piaskowych na całej powierzchni kraju, nawet w dużych miastach jak Kair. Podczas burzy piaskowej temperatura powietrza wyraźnie wzrasta i może przekroczyć 54 °C, a wilgotność maleje nawet poniżej 10%. To zjawisko pogodowe jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, cierpiących na choroby serca. Szybki wzrost temperatury powiązany ze gwałtownym spadkiem wilgotności powietrza jest częstym powodem zawału serca. W przypadku wystąpienia burzy piaskowej najlepiej pozostawać w klimatyzowanym pomieszczeniu, a jeśli musimy już wyjść na zewnątrz to zabezpieczyć oczy i twarz. Niesione silnym wiatrem drobiny piasku mogą wywołać poważne konsekwencje dostając się do oczu.

Temperatury Egipt

Styczeń

Temperatura 18°C - 25°C w ciągu dnia, w nocy spada nawet poniżej 15 °C. Egipcjanie chodzą w ciepłych zimowych kurtkach, ale nam wystarczy polar lub bluza. Ze względu na lekki wiatr, który praktycznie nieprzerwanie wieje, stąd temperatura w Egipcie w styczniu odczuwalna jest niższa. Zima w Egipcie nie przeszkadza to zbytnio w opalaniu, ale trzeba dobrze osłonić się przed wiatrem. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem, ale nawet w środku zimy dla europejczyka jest tu ciepło. Może to powodować naprawdę zabawne sytuacje. Na przykład gdy idziemy na plażę lub basen w krótkich spodenkach, pracujący tam Egipcjanin będzie nas obsługiwał w kurtce lub grubej bluzie.

Egipt w lutym

Nieznacznie cieplej niż w styczniu, ale trzeba mieć na uwadze że noce cały czas są zimne. Zazwyczaj pogoda w lutym sprzyja zwiedzaniu ponieważ nie ma upałów. Temperatura wody zbliżona do Bałtyku latem i wynosi około 20 °C. Wiatr cały czas jest chłodny i wieczorne spacery nad brzegiem morza nie obędą się bez ciepłego okrycia. Ale pomimo to Egipt w lutym, tak jak w każdym innym zimowym miesiącu w hotelach nie zastaniemy pustki. Możemy za to spodziewać się większej ilości osób starszych i trzeba mieć to na uwadze wybierając swój okres wyjazdu.

Marzec

Marzec zwiastuje nadejście wiosny i upałów. Średnia temperatura Egipt w marcu w dzień dochodzi do 28 °C, a noce są zauważalnie cieplejsze. Urlop w marcu jest polecany osobom nielubiącym upałów,z drugiej strony nie jest już tak chłodno jak w styczniu. Wiosenna pogoda to najlepszy kompromis między chłodną zimą i upalnym latem

Kwiecień

Rozpoczyna się ciepły okres, średnia temperatura w dzień przekracza  28 °C. W nocy jest już ciepło, ponad 20 °C, ale jeszcze nie tak gorąco aby zasypiać przy włączonej klimatyzacji. Ważnym okresem są Święta Wielkanocne, to czas w którym kurorty przeżywają prawdziwe oblężenie. Z tego względu lubiący spokój powinni poczekać do maja i cieszyć się swobodną atmosferą kurortu

Maj i czerwiec

Początek lata to najlepszy czas na wycieczkę do Egiptu. Średnia temperatura w dzień dochodzi do 30°C, noce są ciepłe, a wiatr już nie jest tak silny. Dzień trwa 13 godzin, a woda w Morzu Czerwonym ma temperaturę 22°C. Jest to wyśmienity okres do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Wycieczki do egiptu i zwiedzanie starożytnych zabytków jest na początku lata zupełnie bezstresowe jeszcze przed upałami lipca i sierpnia.

Lipiec i sierpień

Te miesiące są najgorętsze, temperatura sięga 40°C, a przy braku najmniejszego wiatru trzeba często szukać odpoczynku w cieniu. Wycieczka fakultatywna w takich temperaturach dla starszych osób może być szczególnie uciążliwa, szczególnie na południu kraju. Noce są wyjątkowo ciepłe 24°C i trzeba się przyzwyczaić do klimatyzacji pracującej po zmroku.

We wrześniu i październiku

Jesień tak samo jak wiosna jest najlepszym czasem na urlop. Dzień jest jeszcze na tyle długi, że pozwala na wielogodzinne plażowanie lub na zwiedzanie gdyż temperatura jest już niższa i wynosi około 30°C. Woda jest wciąż bardzo ciepła, tak samo jak wieczory i noce. Okres ten jest korzystny na kupienie wycieczki last minute do Egiptu.

Listopad

Miesiąc zapowiadający koniec ciepłych dni. W dzień wciąż jest ciepło do 28°C, ale noce stają się coraz chłodniejsze. Zaczyna wiać chłodny wiatr, szczególni odczuwalny na wybrzeżu. W listopadzie trzeba zabrać już ciepłą odzież, polar, ciepła bluza lub kurtka przydadzą się w chłodne wieczory. Dzień jest zauważalnie krótki, o 17 zachodzi słońce.

W grudniu

Zimą temperatura w dzień wynosi około 25°C, ale wieczorami chłodny wiatr nie pozwala na długie spacery po plaży. Widać więc że temperatury w Egipcie w grudniusą naprawdę wysokie, tylko słońce szybko zachodzi i pozostaje jedynie 9 godzin słonecznych. Woda o temperaturze 21°C jest wystarczająco ciepła, ale po wyjściu może nas czekać lekki wiatr, warunki tak jak na naszym wybrzeżu w lipcu - sierpniu. Ze względu na święta kurorty są przepełnione turystami, którzy chcą spędzić Boże Narodzenie w sąsiedztwie palm i poleżeć na słońcu w krótkie zimowe dni.

Pogoda w grudniu jest świetna. Jest ciepło i słonecznie, wieje przyjemny chłodny wiatr.
( 1 Vote ) 

Additional information